در ارسال سوالات خود برای ما لحظه ای تردید نکنید.

سوالات پاسخ داده شده

آیا تهویه موتورخانه به راه پله مجاز است؟

خیر- با توجه به بند ۶-۳-۵-۱ از استاندارد ملی ۱-۶۳۰۳ هوای مانده سایر قسمتهای ساختمان نباید به داخل موتورخانه کشیده شود. لذا تهویه موتورخانه باید به فضای آزاد باشد.

چاهک آسانسور باید از چه شرایطی برخوردار باشد؟

در طراحی چاهک آسانسور باید فضایی با ابعاد ۱۰۰*۸۰*۵۰ سانتی متر مکعب به عنوان جان پناه سرویس کار و سکوهایی برای کابین و قاب وزنه در نظر گرفت. سطح کف چاهک نیز باید صاف و یکدست باشد و ارتفاع چاهک نیز کمتر از ۱۴۰ سانتی متر نباشد.

طریقه سیم کشی تراول کابل و موتور به چه صورتی است؟

در واقع تراول کابل، انتقال دهنده مدارهای مختلف تابلو فرمان به کابین آسانسور است. به همین علت مدارهایی که دارای نوسان و نویز بیشتری هستند را نباید در مجاورت مدارهای حساس تر اطلاع رسانی مانند مدار RS1  و RS2  قرار داد.

شرایط فضای موتورخانه آسانسور و میزان روشنایی آن باید به چه صورتی باشد؟

برای طراحی فضای موتورخانه ای که در بالای چاه آسانسور قرار گرفته است، باید به غیر از سکوی بتونی موتور فضایی به اندازه ۳ متر مربع یا بیشتر طراحی کرد تا فضای حریم تابلو ها و پله سکو و مسیر تردد سرویس کار تعیین شود. این فضا باید از روشنایی حداقل۲۰۰ لوکس و دریچه تهویه هوا به اندازه حداقل ۱ درصد از ظرفیت موتورخانه برخوردار باشد.

آیا کاهش سرعت نامی آسانسور با استفاده از درایو مجاز است؟

مشروط به تامین توان با در نظر گرفتن سرعت نامی موتور ( قبل از کاهش سرعت با درایو) و استفاده از گاورنر، ترمز ایمنی و ضربه گیر مناسب برای سرعت نامی کاهش یافته با درایو ، بلامانع است.

آیا استفاده از طلق به عنوان سقف کاذب در کابین مصداق آتش زا بودن و تولید گاز سمی است؟

خیر- از آنجا که طلق به عنوان سقف کاذب در کابین آسانسور، جزو ساختار اصلی تشکیل دهنده کابین نمی باشد، استفاده از آن در بازرسی فنی عدم تطابق با استاندارد ملی ١-۶٣٠٣ نیست.

آیا میکروسوییچ ضربه گیر هیدرولیک باید الزاما دو حالته باشد؟

خیر- این میکروسوییچ می تواند یک حالته باشد و با بلند شدن کابین (و یا وزنه تعادل) از روی ضربه گیر و با عملکرد سیال عامل و بالا آمدن جک ،آماده بکار مجدد شود و لذا نیازی به عملکرد دستی میکروسوییچ برای قرار گیری آن در حالت آماده بکار وجود ندارد. با اینحال دو حالته بودن میکروسوییچ ضربه گیر هیدرولیک نیز بلامانع است.