طراحی و نصب آسانسور

طراحی :

اصلی ترین قسمت در ساخت و استفاده از آسانسور و پله برقی طراحی آن می باشد که می بایست بر اساس موقعیت و امکانات موجود انجام پذیرد تا حدی که اشتباه یا اهمال در این خصوص می تواند موجب خسارات جبران ناپذیری شود. در زمینه طراح در ابتدا بر اساس استانداردها جهانی و بر اساس نیاز سنجی هر پروژه تعداد و نوع آسانسور انتخاب می شود که بر اساس این انتخاب و با توجه به شرایط پروژه تجهیزات دیگر مانند موتورها، کابین، بکسلها، ریلها … ، نیز انتخاب می شوند.

شرکت NAST در این خصوص از موارد زیر بهره میبرد:

بررسی امکانات و موقعیت پروژه و آنالیز پارامترهای مورد نیاز. در طراحی و محاسبات فنی.
طراحی اجزا مختلف آسانسور.
ارائه محاسبات و نقشه های فنی مانند جانمایی کابین، موتور و … .
.بهره گیری از افراد کارشناس و دانش آموخته و مجرب.
استفاده از نرم افزارهای طراحی روز دنیا مانند lift designer و یا SEH و نرم افزارهای اختصاصی شرکت جهت تست دستگاه بدون احتمال خطرات مالی و جانی.
رعایت کلیه استانداردهای روز دنیا از جمله DIN , EN81:1998 & 2014
در برخی پروژه ها و بر اساس درخواست کارفرما طراحی و ارائه نقشه های آهن کشی و استراکچر نیز توسط شرکت انجام می پذیرد.

نصب

مهمترین موضوع بعد از طراحی و انتخاب سیستم، نصب و اجرای درست و صحیح پروژه می باشد.

این موضوع بدلیل ظرافت و ریزه کاریهای آن و دقت در حرکت کابین مستلزم دقت، تجربه و دانش روز دنیا است.

کلیه هزینه های مصرفی پروژه در واقع گرو نصب درست اصولی است که حتی در صورت طراحی درست و تهیه قطعات با کیفیت در صورت اجرای غلط و عدم دقت در نصب عملا کلیه کارهای انجام گرفته غیر قابل استفاده خواهد بود.

شرکت NAST در این باره از چند تیم شامل افراد متخصص، خلاق و مسئولیت پذیر بهره می برد که این باعث جلب رضایت مشتریان شده است.

مراحل مختلف نصب آسانسور:

۱. آماده سازی چاهک و اجرای استراکچر

آهن کشی از قسمتهای مهم کار بوده که پایه اتصال و نصب تمامی اجزای آساسنور می باشد که تمامی بار را به دوش میکشد. در برخی مواقع جهت تقویت آهن کشی از ساختمان نیز کمک گرفته میشود. در صورت اجراء غلط و ناشاقول بودن و یا با گونیا بودن آهن کشی ابعاد کابین مطابق با ظرفیت مورد نظر مشتری نخواهد شد.

۲. نصب درب و ریل

اساسی ترین قسمت در نصب یک دستگاه آسانسور نصب درب و ریل می باشد. بدین دلیل که در صورت اجرای بد و نادرست امکان اصلاح و تعویض آن کاری بسیار دشوار می باشد که معمولا با وارد شدن خساراتی به نمای ساختمان نیز همراه است.

۳. اجرای موارد مکانیکال

کلیه قسمتهای مربوط به ایمنی آسانسو و تمهیداتی که برای محافظت از کاربر در نظر گرفته شده در این مرحله اجرا میشود مانند بستن سیمهای بکسل، نصب درست موتور، بستن ترمزهای اضطراری(پاراشوت) و … . بدیهی است اجرای درست این قسمت نه تنها در حرکت و کارکرد آسانسور تاثیر میگذارد تاثیر قابل توجهی نیز بر ایمنی کاربران دارد.

۴. اجرای موارد الکتریکال و راه اندازی

این مرحله شامل نصب و مونتاژ قسمتهای الکتریکال دستگاه می باشد و در واقع تنظیمات نهایی و اطمینان از صحت عملکرد دستگاه در این مرحله صورت می پذیرد.

در تمامی مراحل نصب واحد کنترل کیفیت بر چگونگی کار و اجرای موارد نظارت کامل و مستمر دارد.