سیستم های گرمایش خورشیدی

امروزه بدلیل افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به انرژی همچنین با توجه به محدود بودن منابع انرژیهای فسیلی و با پیشرفت علم و تکنو.لوژی استفاده از انرژیهای تجدید پذیر و پاک که بصورت دائم و رایگان در اختیار همگان قرار دارد به عنوان یکی از مباحث مهم و اقتصادی روز دنیا مطرح شده است.

استفاده از انرژی خورشید به عنوان منبع عظیم انرژی خصوصا در زمینه سیستمهای گرمایشی بسیار مورد توجه کارشناسان فن قرار گرفته و در این زمینه پیشرفتهای قابل توجهی شده است.

میزان شدت تابش در ایران از میانگین جهانی بالاتر است ، به طوریکه تهران با ۴.۵۸ ، تبریز با ۴.۱۳ ، مشهد با ۴.۷۴ و بندر عباس با ۵.۷۵ داری مقادیر بالاتری از کلیه شهرهای اروپایی هستند.

سیستمهای گرمایش خورشیدی نیز که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته شامل آب گرم داخلی مانند حمام و ظرفشوی و گرمایش محیط داخلی که در روشهای ترموسیفونی، پمپی، مدار بسته و باز ، با کلکتورهای صفحه ای ، لوله ای تحت خلاء و کلکتورهای استخری قابل اجرا می باشد.

گرمایش آب و فضا مجموعا بیش از ۸۰% انرژی را در ساختمانها مصرف می کنند که این رقم نشان می دهد بیش از یک سوم انرژی های جهان صرف گرمایش می شود همچنین در بحث گرمایش گرمایش آب بین ۲۰% تا ۳۰% مصرف انرژی را به خود اختصاص داده که با استفاده از آبگرمکنهای خورشیدی می توان بیش از ۷۰% این انرژی مصرفی را در سال صرفه جویی کرد.

از جمله مهمترین اهداف استفاده از سیستم آبگرم خورشیدی میتوان کاهش مصرف سوخت را نام برد و از دیگر اهداف در استفاده از این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش راندمان موتورخانه
  • کاهش هزینه های تعمیر نگهداری در موتور خانه
  • افزایش عمر مفید تجهیزات موتورخانه
  •  داشتن آبگرم در مواقع اضطراری از جمله هنگام کم فشار شدن ویا قطع شدن گاز.
  • جلو گیری از یخ زدگی لوله ها در ویلاها در مناطق سردسیر.

گروه صنعتی NAST نیز همگام با دانش روز دنیا در زمینه انرزیهای تجدید پذیر نیز فعالیت داشته ورزومه قابل قبولی در این باره دارد. این شرکت در زمینه سیستمهای نوری خورشیدی و سیستمهای گرمایشی خورشیدی فعالیت دارد.